Aktualności
Akcja zima - jak sobie radzić z opadami śniegu?

Zdarza się, że na długie tygodnie trawniki i dachy przykrywa gruba, ciężka warstwa śniegu. Intensywność opadów atmosferycznych trudno przewidzieć. Z tego powodu należy być gotowym, by sprawnie reagować w sytuacjach kryzysowych.

Kluczowe jest wyznaczenie stref odśnieżania

Z reguły wyznacza się trzy takie strefy i nadaje się im określone priorytety. Trzeba też ustalić, w którym miejscu będzie składowany zalegający śnieg i zidentyfikować punkty krytyczne, gdzie intensywne opady mogą być najbardziej uciążliwe - są to np. nadziemne garaże.

Dobrym pomysłem jest monitorowanie opadów śniegu

Organizując jednostkę do walki z efektami opadów atmosferycznych trzeba zdabać nie tylko o kadrę, ale też o niezbędne wyposażenie w postaci środków chemicznych. Popularne jest usuwanie lodu poprzez rozrzucanie soli, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że może to prowadzić do zanieczyszczenia posadzek, zniszczenia zieleni,  itp.

Problematyczne jest usuwanie śniegu z dachu, a powstające sople, jeśli spadną, mogą okazać się niebezpieczne dla osób odwiedzających firmę. Konieczne może być zatrudnienie alpinisty, a działanie prewencyjne - np. montaż płachty ułatwiającej usuwanie śniegu - może znacząco obniżyć koszty.

Odśnieżanie - co jeszcze trzeba wiedzieć?

Kluczowe znaczenie ma to, czy zalegający śnieg jest suchy, czy mokry. Trzeba wiedzieć, że śnieg staje się znacznie trudniejszy do usunięcia po dwóch godzinach od ustania opadów i dlatego tak istotne jest, by szybko reagować. Pracownicy odpowiedzialni za zabezpieczenie obiektu przed opadami śniegu mogą dziś skorzystać np. z aplikacji mobilnej IMGW.

Środki do odladzania to np. chlorek sodu i chlorek wapnia, można wykorzystać też piach i żwir. Trzeba jednak wiedzieć, jak jest stosować - jak działają w temperaturach dodatnich i ujemnych, jak długo działają, jaki mogą mieć wpływ na powierzchnię znajdującą się pod śniegiem. Problemem logistycznym jest też składowanie środków chemicznych do walki ze śniegiem - warto wyposażyć się w plastikowe, łatwo dostępne i mobilne kontenery.

Śnieg i lód mogą być niebezpieczne

Zadaniem osób odpowiedzialnych za zarządzanie nieruchomościami jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom, klientom i wszelkim innym gościom. Trzeba pamiętać, że zalegający śnieg na drodze dojazdowej do firmy, a także np. oblodzona powierzchnia chodnika, mogą przyczynić się do wypadków.

Nawet przy najlepszym przygotowaniu pogoda może jednak zaskoczyć, więc trzeba być przygotowanym na incydenty. Warto za wczasu przygotować procedury reagowania w kryzysowej sytuacji i sporządzania protokołów, z których pracownicy mogliby skorzystać. Warto też zainstalować monitoring.

Należy przygotować łatwo dostępną listę telefonów alarmowych, ustalić listę osób odpowiedzialnych za wymianę informacji i wypracować standard współpracy z ochroną obiektu. Właściciel nieruchomości musi być świadomy, że po wypadku może być zmuszony wypłacić odszkodowanie.

Warto przemyśleć outsourcing

Firmy takie jak Ever mogą zająć się dbaniem o to, by usuwać sprawnie śnieg. Wieloletnie doświadczenie w tym temacie i kadra specjalistów jest tutaj kluczowa. Zarzadcy powinni pamiętać, by podpisać umowę na odśnieżanie czy wywóz śniegu jeszcze przed sezonem.