Aktualności
Utrzymanie czystości w zakładach spożywczych

Zakłady mięsne i rybne - jak dbać o czystość?

W tego typu obiektach trzeba szczególną uwagę zwrócić na to, by zachować możliwie wysoką higienę. Nie wystarczy okresowe sprzątanie jak w biurowcu lub na hali przemysłowej. O czystość trzeba dbać przez cały czas. To nieustający proces, który wymaga stałego dostosowywania się do zmian.

Nawet niewielkie zanieczyszczenia, jeśli dostaną się w pobliże przetwarzanego jedzenia, mogą doprowadzić do zepsucia się całej partii towaru - i to przy optymistycznym założeniu, że w porę zostaną wykryte. Skażona żywność, jeśli trafi potem do odbiorcy docelowego, może odbić się na zdrowiu klientów firmy.

Przedsiębiorstwa spożywcze muszą działać w granicach prawa

Przepisy dotyczące przetwarzania żywności są dość rygorystyczne, by uniknąć niebezpieczeństw. Polskie firmy, jeśli chcą prowadzić tego typu działalność i uniknąć problemów, powinny korzystać z systemu HACCP i stosować się do tzw. Dobrych Praktyk Produkcyjnych (GMP).

GMP reguluje takie kwestie jak organizacja systemów utrzymania czystości w zakładzie np. mięsnym lub rybnym. Dbanie o to, by wszystkie prace były prowadzone należycie, zapewni odpowiedni poziom higieny i pozwoli utrzymać zakład stale w nienagannej czystości.

O co musi zadbać przedsiębiorca?

W zakładzie produkującym żywność znajduje się wiele maszyn przetwórczych, magazynów do przechowywania jedzenia i innych pomieszczeń. Należy upewnić się, że zachowana jest wszędzie tzw. czystość mikrobiologiczna. Wszelki kurz i zarazki nie mają racji bytu w zakładzie przetwarzającym żywność.

Trzeba zadbać też o to, by personel zachował odpowiednią higienę. Może być konieczne umieszczenie w strategicznych miejscach punktów sanitarnych, przeszkolenie pracowników z zakresu obchodzenia się z żywnością, zakup odpowiednich ubrań ochronnych i nacisk na to, by pracownicy często myli ręce.

Jakie środki czystości wybrać?

W zakładzie przetwarzającym żywność nie powinno używać się tych samych środków chemicznych, co np. w fabryce samochodów. Dzisiaj często stosuje się specjalne preparaty chemiczne przygotowane z myślą o konkretnym typie zakładu. Przykładami są np. podchloryn sodu, perhydrol, kwas nadoctowy i dwutlenek chloru.

Jedzenie jest szczególne narażone na zanieczyszczenia i dlatego trzeba wiedzieć, jak stosować środki czyszczące. Dobrym wyborem są np. automatyczne stacje mycia chemiczne. Do ich obsługi potrzebny jest jednak wyspecjalizowany personel oraz opracowanie kompleksowych procedur dla całego zakładu. To spore wyzwanie.

Zakład produkcji żywności podlega innym normom niż typowa hala produkcyjna

W zakładzie produkującym urządzenia mechaniczne ubrudzenie przez pracownika ręki np. smarem nie powinno zakłócić pracy. Osoba obsługująca maszynę może poczekać do regulaminowej przerwy, by umyć ręce. W przypadku produkcji żywności takie sytuacje są niedopuszczalne, bo może mieć poważne konsekwencje.

Trzeba przewidzieć tego typu scenariusze i wypracować procedury, które pozwolą na minimalizację ryzyka występowania tego typu niefortunnych zdarzeń. Na wypadek, gdyby takie sytuacje jednak miały miejsce, warto zadbać o zminimalizowanie strat wynikających z przestojów w produkcji.

Utrzymanie czystości przy produkcji żywności - kto o to zadba?

Przedsiębiorcy, którzy organizują pracę w zakładzie przetwarzającym mięso lub ryby stają przed wyborem. Mogą samodzielnie zadbać o organizację lub zlecić to firmie zewnętrznej. Przy tak skomplikowanym procesie wybranie podwykonawcy może okazać się bardzo dobrą decyzją.

Firmy takie jak Ever mają duże doświadczenie w tej dziedzinie. Personel doskonale wie, które rozwiązania i środki chemiczne najlepiej się sprawdzają. Zamiast uczyć się metodą prób i błędów są w stanie sprawnie i szybko przygotować zakład do pracy, a później utrzymywać go w nienagannej czystości.