

Zadanie polega na pomocy osobom niepełnosprawnym w realizacji ich osobistych celów. Asystenci osobiści wspierają beneficjentów w funkcjonowaniu w życiu społecznym oraz podczas wykonywania codziennych czynności. Pomoc jest realizowana w kilku zasadniczych formach:
a) towarzyszenia beneficjentom przy załatwianiu spraw urzędowych, wynikających z koniecznością kontaktu z pracownikami służb publicznych, oświatowych itp. oraz podczas wizyt lekarskich, w kontaktach społecznych – udział w imprezach kulturalnych, wyjściach do kin, teatrów, muzeów, na spotkania towarzyskie, na zakupy itp.
b) pomocy dostosowanej do przyczyny naruszenia sprawności w miejscach pracy, nauki, rehabilitacji, terapii i leczenia, odbywania się kursów, szkoleń, kultu religijnego oraz podczas zaspakajania potrzeb rekreacyjnych i integracyjnych,
c) wspierania w uzyskiwaniu pomocy w ramach dostępnych świadczeń dla osób niepełnosprawnych. Forma wsparcia będzie świadczona na zasadzie pomocy tj.: dostosowanego do indywidualnych potrzeb wynikających z przyczyny niepełnosprawności wsparcia przy załatwianiu spraw urzędowych, wynikających z koniecznością kontaktu z pracownikami służb publicznych, oświatowych itp. oraz podczas wizyt lekarskich, w kontaktach społecznych – udział w imprezach kulturalnych, wyjściach do kin, teatrów, muzeów, na koncerty, na spotkania towarzyskie itp., pomoc w miejscach pracy, nauki, leczenia, szkoleń, kultu religijnego i podczas zaspakajania potrzeb rekreacyjnych i integracyjnych.
Termin realizacji projektu 01.04.2025-31.03.2026.
Warunki rekrutacji:
Grupa docelowa projektu to 16 dorosłych osób niepełnosprawnych z województwa mazowieckiego (zamieszkujących w szczególności powiat warszawski i min. jeden inny powiat), posiadających aktualne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne) oraz które mają długotrwale naruszoną sprawność fizyczną, psychiczną, intelektualną lub w zakresie zmysłów, co może wraz z różnymi barierami, utrudniać im w sposób istotny udział w życiu społecznym, na zasadzie równości z innymi osobami. Podczas rekrutacji preferowane będą osoby z dysfunkcją narządów zmysłu. Kwalifikacja beneficjentów do projektu jest dokonywana na podstawie pisemnych zgłoszeń spełniających wymogi formalne.
Forma wsparcia realizowana w ramach projektu – asystentura osobista osób niepełnosprawnych
Harmonogram realizacji projektu







